O krok od tragedii

O krok od tragedii

Interwencje Odsłony: 1095

 

8 października o godzinie 11.40 żywieccy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w jednym z mieszkań w bloku na Osiedlu 700-lecia. Na miejsce udało się siedem zastępów straży pożarnej.  Po siłowym wyważeniu drzwi, strażacy w aparatach powietrznych weszli do środka mieszkania. Podczas przeszukiwań pomieszczeń w jednym z nich strażacy odnaleźli leżącego 64-letniego mężczyznę. Natychmiast go ewakuowano w bezpieczne miejsce i udzielono pierwszej pomocy. Poszkodowany mężczyzna, przytomny został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala w żywcu. Po sprawdzeniu wszystkich mieszkań na klatce schodowej strażacy zakończyli swoje działania. Interwencja trwała dwie godziny i dwadzieścia minut.

Tej sytuacji można było uniknąć. Kolejny raz  A P E L U J E M Y. Wyposażmy swoje domy w CZUJKI TLENKU WĘGLA lub DYMU. Zamontowanie tego typu urządzeń alarmujących nas o zagrożeniu może uratować nam i naszym bliskim Ż Y C I E.

W sezonie grzewczym 2017/2018 w Polsce zanotowaliśmy 4343 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w wyniku tych zdarzeń 2659 osób zostało poszkodowanych, a 71 zginęło. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 2350 tego typu zdarzeń, w zdarzeniach tych poszkodowanych było 858 osób (w tym 281 dzieci), a śmierć poniosło 13 osób.
Niestety główne przyczyny zatruć to lekceważenie lub nieznajomość przepisów i zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

 


Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

 

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.
Jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

 

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

 

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla.

Drukuj