Łuna nad Żywcem

Łuna nad Żywcem

Interwencje Odsłony: 982

 

Mieszkańcy Żywca i okolic na długo zapamiętają noc z 23 na 24 kwietna 2018r.  W tym dniu około godziny 21.00 został zauważony pożar rozlewni rozpuszczalników z przyległym magazynem w dzielnicy przemysłowej Żywca – Zabłociu. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano prawie wszystkie siły i środki z żywieckiej Państwowej Straży Pożarnej.

Przybyły na miejsce Dowódca Zmiany zażądał od Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego dysponowania kolejnych sił i środków zarówno z jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak i z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu żywieckiego. Aby ugasić szalejący pożar strażacy podali 10 prądów piany oraz 3 prądy gaśnicze wody, łącznie zużyli 250m3 wody oraz 7500 dm3 piany gaśniczej.

Bardzo dużym utrudnieniem w prowadzeniu akcji gaśniczej była bardzo wysoka temperatura palących się materiałów oraz fakt, że strażacy cały czas pracowali w aparatach ochrony górnych dróg oddechowych. Aby zbliżyć się do palącego zakładu w pierwszej fazie pożaru strażacy podawali środki gaśnicze z działek wodno pianowych. O trudności akcji gaśniczej świadczy fakt, że dopiero po trzech godzinach udało się pożar zlokalizować, a po następnych pięciu godzinach zagrożenie zostało zlikwidowane. Kierujący Działaniami Ratowniczymi na miejsce zdarzenia wezwał samochód specjalny rozpoznania chemicznego SLRRChem, który cały czas monitorował czystość powietrza w okolicy pożaru.

Łącznie w likwidacji pożaru uczestniczyło 19 zastępów (wozów bojowych ze strażakami) Państwowej Straży Pożarnej z całego województwa śląskiego oraz 18 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu żywieckiego. Pracę strażaków wspierało 20 policjantów, jeden zespół ratownictwa medycznego (Pogotowie Ratunkowe), dwóch pracowników pogotowia energetycznego oraz czterech pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żywiec.

W wyniku pożaru 2/3 rozlewni uległo zniszczeniu wraz ze składowanymi tam substancjami chemicznymi. Ponadto rozprzestrzeniający się pożar strawił 16 samochodów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie płonącego zakładu. Akcja gaśnicza trwała 18 godzin a w jego gaszeniu uczestniczyło 50 zawodowych strażaków oraz 100 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Drukuj