Ofiara śmiertelna tlenku węgla

Ofiara śmiertelna tlenku węgla

Interwencje Odsłony: 732

24 lutego około godziny 18.00 Żywieccy zawodowi strażacy zostali poproszeni przez Policjantów w otwarciu domu w Żabnicy na ul. Skalnej. Po przybyciu na miejsce i otwarciu budynku natrafili na ciało 59 letniego mężczyzny. W wyniku sprawdzenia pomieszczeń detektorem tlenku węgla, w kilku pomieszczeniach domu były one przekroczone. Prawdopodobną przyczyną powstania zagrożenia były nieszczelne urządzenia grzewcze na paliwo stałe (węgiel, drewno).

Kolejny raz apelujemy. To, że kończy się sezon grzewczy nie oznacza, że zagrożenie jakim jest czad znika. Wszędzie tam, gdzie użytkowane będą instalacje grzewcze na paliwo stałe, ciekłe i gazowe to zagrożenie będzie istniało.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2018r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 1.408 zdarzeń, w tym 636 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 291 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Poszkodowanych zostało 416 osób, w tym 122 dzieci. 6 ofiar śmiertelnych od początku sezonu grzewczego.
Niestety główne przyczyny zatruć to lekceważenie lub nieznajomość przepisów i zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

 

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? 
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.
Jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

 

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? 
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

 

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla

 

czujnik czadu kidde 5dco blister1

Drukuj